Mosaik

»MusikMosaik«

Mosaik
 

→ Diverse ↓ sidens fod

Indehavere af embedet som Thomaskantor i Leipzig

Som en naturlig følge af at en af musikhistoriens største komponister, Johann Sebastian Bach, beklædte embedet som kantor ved Thomasskolen i Leipzig, betragtes dette ikke alene som et af de fornemste og mest eftertragtede, men også som et af de historisk mest interessante. Listen over de mænd, der i århundredernes løb har haft titlen af Thomaskantor, indeholder da også et antal fremtrædende navne. Listen er udarbejdet på grundlag af Wolfgang Hanke, Die Thomaner, Union Verlag Berlin, 1985.

NavnLevetidEmbedsperiode
Johannes Steffani de Orba?ca. 1435-ca. 1466
Thomas Ranstete?1443/44
Martin Klotzsch?ca. 1470
Ludwig Götzeca. 1450-1505ca. 1475-1505
Johannes Scharnagelca. 1480-15131505-1513(?)
Georg Rhau1488-15481518/19
Johannes Hermann1515-15931531-1536
Wolfgang Jünger?-15641536-1539
Johann Bruckner?ca. 1540
Ulrich Langeca. 1520-15491541-1549
Wolfgang Figulusca. 1525-efter 15881549-1551
Melchior Hegerca. 1520-?1553-1564
Valentin Ottoca. 1530-15941564-1594
Sethus Calvisius1556-16151594-1615
Johann Hermann Schein1586-16301616-1630
Tobias Michael1592-16571631-1657
Sebastian Knüpfer1633-16761657-1676
Johann Schelle1648-17011677-1701
Johann Kuhnau1660-17221701-1722
Johann Sebastian Bach1685-17501723-1750
Johann Gottlob Harrer1703-17551750-1755
Johann Friedrich Doles1715-17891756-1789
Johann Adam Hiller1728-18041789-1800
August Eberhard Müller1767-18171801-1810
Johann Gottfried Schicht1753-18231810-1823
Christian Theodor Weinlig1780-18421823-1842
Moritz Hauptmann1792-18681842-1868
Ernst Friedrich Richter1808-18791868-1879
Wilhelm Rust1822-18921880-1892
Gustav Schreck1849-19181892-1918
Karl Straube1873-19501918-1939
Günther Ramin1898-19561940-1956
Kurt Thomas1904-19731957-1960
Erhard Mauersberger1903-19721961-1972
Hans-Joachim Rotzsch1929-20131972-1991
Georg Christian Biller1955-1992-

↑ sidens top


Forsiden Komponister Artikler Værklister Publikationer Reformationen Diverse

Denne side opdateret 1. november 2013