Mosaik

»MusikMosaik«

Mosaik
 

→ Værklister ↓ sidens fod → César Franck → César Francks vokalværker

Instrumentalværker af César Franck


Sidens indhold:

Vedrørende forkortelserne FWV og CFF se omtalen af fortegnelserne over César Francks værker.

Orkesterværker

Titel
FWV
CFF
Komp.-årBemærkninger
Les Eolides431271876 
Le chasseur maudit441281882 
Les Djinns451361884For orkester med obligat klaver
Variations symphoniques461371885For klaver og orkester
Psyché471291887-88For kor og orkester
Symfoni d-mol481301886-88 

Kammermusik

Titel
FWV
CFF
ToneartKomp.-årBemærkninger
Klavertrio op. 1 nr. 11111fis-mol1830/40Tilegnet Leopold I
Klavertrio op. 1 nr. 22112B-dur1838
Klavertrio op. 1 nr. 33113h-mol1842
Klavertrio op. 2 (én sats)4114h-mol1842Oprindeligt finale af trio op. 1 nr. 3
Andantino quietoso5115Es-dur1843Violin og klaver
1er Duo concertant sur des motifs de
Gulistan, op. 14
6117B-dur1844Violin og klaver, efter motiver fra Nicolas-Marie Dalayracs opera Gulistan (1805), se også klaverværker
Klaverkvintet7121f-mol1878-79 
Violinsonate8123A-dur1886Bearbejdet for violoncel og klaver af Jules Delsart
Strygekvartet9124D-dur1889 
Mélancolie10122e-molca. 1885Violin og klaver

Orgelværker

I César Francks levetid udkom to samlinger orgelværker af ham:

  • Six pièces d'orgue, 1868
  • 3 pièces pour le Grand Orgue, 1878, skrevet til og opført ved indvielsen af Cavaillé-Coll-orglet i Trocadéro

Efter hans død blev flere andre værker udgivet i forskellige samlinger:

  • 3 Chorals pour le Grand Orgue, komponeret i dødsåret 1890 og udgivet året efter
  • L'organiste, en ufuldendt samling på 59 (af 91 planlagte) stykker, der efter alt at dømme er skrevet for harmonium, men udgivet i 1891 under den nævnte, misvisende titel. Samlingen er ordnet i toneartsgrupper, der hver skulle omfatte syv stykker:
    1. C-dur og c-mol: 7 stykker (CFF 40)
    2. Des-dur og cis-mol: 7 stykker (CFF 41)
    3. D-dur og d-mol: 7 stykker (CFF 42)
    4. Es-dur og es-mol: 7 stykker (CFF 43)
    5. E-dur og e-mol: 7 stykker (CFF 44)
    6. F-dur og f-mol: 7 stykker (CFF 45)
    7. Fis-dur og ges-mol (!): 7 stykker (CFF 46)
    8. G-dur og g-mol: 7 stykker (CFF 47, betegnes som »Cinq Pièces« og omfatter kun 5 stykker; nr. 5 og 7 er udeladt; det sidste omtales dog i den biografiske del, s. 766)
    9. As-dur: 3 stykker (CFF 48, betegnes som »Sept Pièces« og omfatter foruden de tre stykker i den trykte samling fire stykker, der antagelig blev komponeret på grundlag af César Francks efterladte skitser. Disse er anført af Mohr som FWV 42)
    De resterende grupper, B-dur og b-mol, H-dur og h-mol, C-dur og c-mol (2. gruppe) blev ikke skrevet.
  • L'organiste vol. II, der indeholder ældre værker (fra ca. 1858 til 1863), udgivet 1905 ifølge Fauquet (1900 i henhold til Mohr) af Charles Tournemire. Om denne samling beretter Francks søn Georges, at en (unavngiven) organist i provinsen havde bedt ham om vejledning i orgelspil, hvilket han efterkom skriftligt og gav ham eksempler i form af korte stykker. Samlingen består af 44 stykker, hvoraf nogle ifølge udgiveren er af så ringe kvalitet, at de ikke kan være af Franck, hvorfor udgaven kun omfatter 30 satser. Disse er til gengæld, i modsætning til stykkerne i vol. 1, skrevet for orgel.

De store værker (enkelte findes i flere versioner):

Titel
FWV
CFF
ToneartKomp.-årBemærkninger
Fantaisie, op. 162853C-dur1856Six pièces pour orgue, nr. 1
Grande pièce symphonique, op. 172998fis-mol1863Six pièces pour orgue, nr. 2
Prélude, fugue et variation, op. 183030Bh-mol1868Six pièces pour orgue, nr. 3, oprindeligt skrevet for klaver og harmonium, 1865
Pastorale, op. 193199E-dur1863Six pièces pour orgue, nr. 4
Prière, op. 2032100cis-molca. 1863Six pièces pour orgue, nr. 5
Final, op. 2133101A/BB-dur1864Six pièces pour orgue, nr. 6
Fantaisie35102A-dur18783 pièces pour le Grand Orgue, nr. 1
Cantabile36103H-dur18783 pièces pour le Grand Orgue, nr. 2
Pièce héroïque37104h-mol18783 pièces pour le Grand Orgue, nr. 3
Choral (no 1)38105E-dur18903 Chorals, nr. 1
Choral (no 2)39106h-mol18903 Chorals, nr. 2
Choral (no 3)40107a-mol18903 Chorals, nr. 3

Indholdet af L'organiste vol. 2:

Titel
FWV 24
CFF
Komp.-år Toneart
Sortie [Offertoire]155ca. 1858f-mol
Grand chœur [Offertoire]236B1858Es-dur
Elévation3931859A-dur
Grand chœur459ca. 1858D-dur
Andantino560ca. 1858D-dur
Marche [Quasi Marcia]661ca. 1858d-mol
Allegretto762ca. 1858D-dur
Amen864ca. 1858D-dur
Offertoire9-?A-dur
Quasi lento10/27 nr. 166ca. 1858F-dur
Allegretto11/27 nr. 267ca. 1858c-mol
Allegretto non troppo1270ca. 1858D-dur
Moderato [Grand chœur]1373ca. 1858Es-dur
Moderato con moto1474ca. 1858Es-dur
Andantino1575ca. 1858Es-dur
Prélude pour l'Ave Maris Stella1681ca. 1858d-mol
Prélude pour l'Ave Maris Stella17/27 nr. 382ca. 1858D-dur
Prélude pour l'Ave Maris Stella1883ca. 1858d-mol
Lento1985ca. 1858d-mol
Andantino2086ca. 1858As-dur
Kyrie de la Messe de Noel [Grand chœur]2187ca. 1858c-mol
Moderato2288ca. 1858c-mol
Moderato23-ca. 1858c-mol
Grand chœur24561858C-dur
Offertoire pour la Messe de Minuit25571858d-mol
Pièce symphonique [Offertoire]26921859g-mol
Sortie2794ca. 1859D-dur
Grand chœur [Offertoire]2896A1861fis-mol
Sortie [Allegro moderato]29971863Des-dur
Sortie [Offertoire]30951960H-dur

Klaverværker

Titel
FWV
CFF
Komp.-årBemærkninger
Eglogue, op. 311101842 
Grand caprice, op. 513111843 
Souvenir d'Aix-la-Chapelle, op. 714121843 
Quatre mélodies de Schubert15-1844Transkriptioner af liederne Die junge Nonne,Die Forelle,
Des Mädchens Klage, Das Zügenglöcklein
Ballade, op. 9-131844Uudgivet ifølge d'Indy
Première fantaisie sur [...] Gulistan, op. 1116141844Efter temaer i Nicolas-Marie Dalayracs opera
Gulistan (1805), se også kammermusik
Deuxième fantaisie sur [...] Gulistan, op. 1217151844Samme bemærkning
Fantaisie, op. 13-uden nr.1844Måske aldrig skrevet ifølge d'Indy
Fantaisie sur deux airs polonais, op. 1518161845 
Trois petits riens, op. 16-171845 
La plainte d'une poupée, uden op.20211865 
Prélude, choral et fugue, uden op. 21241884 
Danse lente, uden op.22251885 
Prélude, aria et final, uden op. 23261886-87 

↑  sidens top


Forsiden Komponister Artikler Værklister Publikationer Reformationen Diverse

Oprettet 7. marts 2009